Mistrz suspensu i horroru

Stephen King jest jednym z najbardziej znanych i nagrodzonych powieściopisarzy na świecie. Nie tylko w swojej kategorii, ale w ogóle. Burzliwa przeszłość, charyzmatyczna osobowość oraz stałe zaskakiwanie swoich fanów wybieranymi przez autora ścieżkami stanowią jako całość o jego wielkości. Rozgłos zdobył dzięki tworzeniu literatury grozy, a jego książki – do dzisiaj – rozeszły się w nakładzie ponad 350 mln egzemplarzy, co umieszcza go na górze rankingu najbardziej poczytnych pisarzy tego globu. Oprócz, powieści wydaje też opowiadania, a do jednych z najlepszych należą: Skazani na Shawshank, Mgła czy 1408. Wiele z nich zostało zekranizowanych i odniosło duży sukces komercyjny.

Najnowsza powieść mistrza grozy

Jego najnowsza powieść pod tytułem Uniesienie trafi do naszych księgarni już w listopadzie. Jak zwykle, oczekiwania jakie wokół nowości od Kinga narastają są wyraźnie rozbudowane, lecz trzeba zaznaczyć, iż sam pisarz delikatnie obniżył poziom swojej literatury w XXI wieku. Jednak, każdy z nas będzie musiał dowiedzieć się osobiście, jak jest naprawdę. Uniesienie jest napisane bowiem w iście ”kingowym” stylu – mamy małe mroczne miasteczko, dziwnych bohaterów, tajemniczą przypadłość oraz ciężki i gęsty klimat.

Scott, główny bohater Uniesienia jest chłopcem z delikatną nadwagą. Z tego powodu, znajomi i uczniowie dogryzają mu w szkole i przedrzeźniają go. Dlatego też, jaka jest jego radość, gdy po raz kolejny wchodząc na tę samą wagę odkrywa, że stracił sporo na wadzę. Następnym razem, sytuacja powtarza się i kolejnym tak samo. Scott, coraz bardziej zdziwiony zaczyna nie dowierzać – bowiem, ani nie wziął się za bardziej rygorystyczną dietę, ani nie zaczął uprawiać żadnego sportu. Prawdę mówiąc, nic nie zmienił w swoim życiu. Co bardziej zastanawiające, chłopiec odkrywa, iż mimo tego, że kilogramów na wadze jest coraz mniej i mniej o wciąż wygląda dokładnie tak samo, jak przed utratą kilogramów. Niemożliwe, a jednak.

Tajemnica i humor

Klimat tajemnicy oraz czegoś obcego przeplata się w Uniesieniu ze sporą dawką humoru. A sam Scott jako główny bohater jest niezwykle sympatycznym i uroczym chłopcem. Co ciekawe, cała przypadłość jaka go dotyczy – mimo tego, że niewidziana od zewnątrz oczami innych ludzi – wyzwala w nim wszystko, co najlepsze. Taka zmiana osobowościowa we wcześniej spokojnym i zahukanym dzieciaku powoduje liczne scenki humorystyczne. Jednak King nie byłby sobą, gdyby nie wplótł do powieści paru charakterystycznych dla siebie elementów. A więc, cała sytuacja szybko przynosi pewne konsekwencje, a nieubłagana Godzina Zero zbliża się coraz szybciej. Uniesienie polecane jest wszystkim fanom, nie tylko literatury Kinga, ale powieści fantastycznych i tajemniczych w ogóle. Do końca nie mamy pewności jak to wszystko się zakończy, a ciężki klimat przenika każdą ze stron.